pozitivní těhotenský testzkouška vymažu

Pár tipů, než spatříte svůj první pozitivní těhotenský test

Se svým partnerem jste dospěli k rozhodnutí, že je čas, aby k Vám přibyl další človíček. A zaplavila Vás touha otěhotnět. K tomuto rozhodnutí Vám gratulujeme a přinášíme několik dobrých rad a všeobecně známých informací, které Vám mohou být na cestě za miminkem prospěšné.

V tuto dobu je vhodné navštívit svého gynekologa, aby zjistil, zda Vašemu početí nic nebrání, zda není problém přirozeně otěhotnět.

Už nevíte, co udělat, stále se Vám honí hlavou "jak otěhotnět?"


1. Zdravý životní styl obou partnerů

Již několik měsíců před plánovaným početím by měli oba budoucí rodiče dbát na zdravý životní styl. Vynechat kouření i přílišné holdování alkoholu.

 • Žena - pro miminko je důležitá kyselina listová.

  K jejím zdrojům patří sušené fazole a hrách, citrusové plody, špenát a brokolice. Odpovídající množství kyseliny listové na počátku vývoje dítěte pomáhá předcházet neurologickým poruchám, jako je rozštěp páteře.
 • Muž – na zlepšení tvorby, kvality a počtu spermií se v nemalé míře podílí stopové prvky selen a zinek.

  Selen lze doplňovat z ořechů, vnitřností a mořských ryb, dále kukuřici, cibule a droždí.
  Zinek pak je obsažen v játrech, tmavém mase, mléce, sýru, vaječných žloutcích a mořských plodech – především ústřicích. Z rostlinných produktů pak v celozrnném pečivu, fazolích, ořeších a dýňových a slunečnicových semenech.
 • Oba - na podporu plodnosti je výborný vitamín E.

  Je obsažen v pšeničných klíčcích, rostlinných olejích, celozrnném pečivu, másle, plnotučném mléce, burských oříšcích, sóje, listovém salátu, mrkvi, kapustě, kopřivách, ostružinách, avokádu, červeném mase, tučných rybách a žloutku. Vitamín E se vstřebává s tukem.
  Rovněž hořčík a vápník jsou v této době důležitými prvky. Jelikož hořčíku má většina z nás permanentní nedostatek, denní dávku velmi dobře podpoří 1 banán. Obsahuje hořčík i vápník v dobře přisvojitelné formě (pro přisvojení hořčíku je nutný i vápník). Možno je doplňovat jej i minerálkou se zvýšeným obsahem hořčíku, nejlépe nesycenou.
  Vhodným zdrojem vitamínu E je také Emulips a Emulips Forte.


2. Antikoncepce a start cyklu

Pokud žena bere dlouhodobě antikoncepci a rozhodne se ji vysadit, aby mohla otěhotnět, není výjimkou, že těhotenství nepřichází. Většinou dokonce několik měsíců trvá, než se její perioda vrátí do normálu a žena začne ovulovat a menstruovat.
V takovém případě mohou Vaše tělo pomoci nastartovat bylinky, bylinkové směsi k otěhotnění, dále prostředky k otěhotnění a potravinové doplňky, které obsahují složky podporující plodnost. Jejich širokou nabídku najdete v našem e-shopu www.Chciotehotnet.cz.


3. Sledování plodných a neplodných dnů

Zjištění plodných a neplodných dnů je možné několika způsoby.

Měření bazální teploty se provádí každý den ve stejný čas v klidové fázi, nejlépe tedy hned ráno po probuzení, ještě než vstaneme z postele, bez předchozích zbytečných pohybů. Nejvýhodnější je měřit v ústech, jelikož není třeba vynechávat v době menzes. V případě měření v pochvě se začíná den po ukončení menstruace. Doporučujeme teploměr rtuťový (rychloběžku), měření sice trvá déle, ale je přesnější. Hodnoty se zaznamenávají do papírového menstruačního kalendáře, který by měl být k dispozici u každého gynekologa. Další variantou jsou kalendáře elektronické, dostupné na internetu, které po zadání hodnot zaznamenávají křivku a v případě předpokládané ovulace dle měření ji vyznačí.
Podrobný výklad je zde: Měření bazální teploty.

 • Ovulační testy jsou další možností zjištění ovulace, na trhu je jich široká škála, použití je jednoduché a vždy vypsané v příbalovém letáku.
   
 • Výpočet plodných dnů dle délky cyklu
  Za plodné dny bývají považovány 3 dny před ovulací a 1 den po ovulaci. K ovulaci dochází zpravidla v polovině menstruačního cyklu. Chcete-li si svoje plodné dny aktuálně spočítat, můžete zde: Výpočet plodných dnů

4. Když těhotenství nepřichází

Již zhruba každý osmý pár má menší či větší problém s otěhotněním. Pokud od vašeho rozhodnutí mít miminko uplynul již asi rok, vysadila jste antikoncepci, užíváte bylinky, počítáte plodné dny, měříte teplotu a těhotenský test je stále negativní, je čas navštívit ženského lékaře. U žen nad 30 let je návštěva lékaře žádoucí již po půl roce snahy o početí vzhledem k poklesu reprodukční schopnosti se zvyšujícím se věkem.

Lékař by měl začít základními vyšetřeními obou partnerů.

 • Žena - hormonální profil, průchodnost vejcovodů (laparoskopie),
 • Muž - spermiogram